Historie

Plzeňská skupina MAELSTRÖM se objevuje na metalové scéně v polovině roku 2005. Pětice zakládajících členů si dává ihned jasné cíle: Vytvořit co nejrychleji hratelný materiál, natočit promo CD a hlavně vyrazit na koncertní pódia a dostat se tak do povědomí publika. MAELSTRÖM (název je inspirován povídkou Edgara Alana Poea „Pád do maelströmu“) se proto ponoří do práce v čele se zpěvákem Vasilem Kobanem, (ex-King Zero, Xantipa), Jiřím Preslem (kytara), Petrem Farkašem (kytara), Václavem Zelenkou (baskytara) a Jaroslavem Preslem (bicí), všichni čtyři pohrobci v té době již zaniklé kapely Rea Silvia.

Historie

Přelom léta a podzimu 2005 se nese ve znamení usilovné tvorby nových písní, jejímž výsledkem je vedle nového repertoáru také třípísňové promo CD. V říjnu 2005 opouští kapelu Jarda Presl a přenechává tak bubenickou stoličku Jiřímu Svatošovi (ex-Sarin, Dr. Feelgood Revival, atd.). S novým větrem v zádech se MAELSTRÖM chystá v polovině listopadu 2005 představit publiku.

Na jaře 2006 se skupina MAELSTRÖM rozhodne natočit své první oficiální album. V březnu téhož roku se proto její členové vrhají střemhlav do studií Accent a M-studio. Pro mix a mastering je vybráno studio Propast, kde má v dubnu 2006 připravovaný nosič dostat ten správný zvukový háv. O měsíc později vychází u plzeňského vydavatelství AVIK debutové CD s názvem „Miss Parazit“, na kterém je k nalezení osm původních skladeb.

Další zlom nastává začátkem roku 2007, kdy z kapely odcházejí Jiří Presl a Jiří Svatoš a nastupuje bubeník Radek Sladký (Törr, ex-Petr Kolář). MAELSTRÖM se v čtyřčlenné sestavě nechává více inspirovat moderním pojetím metalu, a to mimo jiné využíváním samplů, jimiž okořeňuje nově vznikající materiál. Na jaře stejného roku se takto vyzbrojená kapela přihlašuje do soutěže Česká rocková liga, ve které se postupně probojuje až do finále, kde je v konečném účtování oceněna 3. místem.

Ptáte se, co slovo MAELSTRÖM znamená?

MAELSTRÖM [malstrem]: obrovský mořský vír, vznikající střetnutím dvou příbojových vln vnikajících do mořské úžiny ze dvou protilehlých stran. Popsaný Julesem Vernem (Dvacet tisíc mil pod mořem) a Edgarem Allanem Poem. Nejde jen o literární fikci (!), tento neobvyklý přírodní jev se občas skutečně vyskytuje na jediném místě na světě, a to v oblasti mezi lofotskými ostrovy Varoy a Moskensoya. Pozorovatelný je letecky anebo přímo z pahorku Lofotodden (601m n.m.), někdy i z ostrůvku Mosken.

Podle dlouhodobých statistik intenzita Malströmu každoročně kulminuje někdy na přelomu července a srpna. Vír se zároveň velmi pomalu pohybuje a jeho nebezpečí pro námořní dopravu je tak strašlivé, že i dnes se navigační koordináty pro lodě proplouvající touto oblastí korigují v několikahodinových intervalech.

Zdroj: BROCKHAUS, Leipzig 1923, Slovník cizích slov SPN 1981.

Ti z Vás, kteří znají E.A.Poea a jeho sbírku povídek „Jáma a kyvadlo„, určitě vědí, co takový MAELSTRÖM dokáže… A kdo to neví, at´ se přijde podívat na náš koncert!